Browser warning
The University of Tampa recognizes outstanding individuals and student organizations at its annual Leadership Awards Night.

Leadership Awards Night Celebration

Each April, the University community gathers for a night of celebration, honoring the achievements of students, faculty, staff and student organizations during the academic year. Student organizations, individual students, faculty and staff are encouraged to nominate one another for these annual awards.

For information about Leadership Awards Night 2019 including process and award descriptions, please see the LAN 2019 Guidebook.

Please send questions to spartanleadership@ut.edu.

Congratulations to our 2019 leadership award recipients! 

Most Improved Organization of the Year
Delta Sigma Theta Sorority, Inc. 

Outstanding Organization of the Year
Latin@ Student Organization 
WUTT: Spartan Radio

The Tom Fitzgerald Most Spirited Organization of the Year
St. Jude Up 'til Dawn

Outstanding New Organization of the Year
Spartan First Response Club

J. Richard Piper Outstanding Advisor of the Year
Shannon Calega, UT Diplomats

Linda W. Devine, Ph.D., Outstanding Contribution to Student Life Award
Susannah LeMarquand

Faculty/Staff Unsung Heroes
Mary Anderson
Deirdre Dixon
Kristen Foltz
Jesenia Gervacio
Deborah Gonzalez
Robert Goodwin
Chris Gurrie
Taegan McMahon
Jackie Sanchez
Angela Ward

Joyce Keller Faculty/Staff Volunteer of the Year
Eric Freundt

Volunteer Organization of the Year (Fraternal-affiliated organization)
Delta Sigma Theta Sorority, Inc.

Volunteer Organization of the Year
UT Diplomats

Alternative Breaks Volunteer of the Year
Julia Jester

Student Volunteer of the Year (Fraternal-affiliated organization)
Michael Putman

Student Volunteer of the Year
Haley Tobin

Active Citizenship Award
Michael Steflovich

Outstanding Sorority of the Year
Delta Sigma Theta Sorority, Inc.

Outstanding Fraternity of the Year
Sigma Lambda Beta 

Sorority Woman of the Year
Kelly Wessel

Fraternity Man of the Year
Tim Cucci

Outstanding Commitment to Diversity
Sigma Lambda Beta

Student Employee of the Year
Kohta Hansen

Bob Ruday Outstanding First Year of Involvement
Ella Hampson
Jessica Ridley

Bob Ruday Outstanding Second Year of Involvement
Erin Hanson
Emma Stange

Bob Ruday Outstanding Third Year of Involvement
Julia Calandra
Michael Putman

Bob Ruday Outstanding Transfer Student Involvement 
Noah McNair  

Bob Ruday Student Unsung Hero Award
Roman Barber
Caroline Dohony
Jessica Elson
Blaise Guerriero
Shakiah Lewis 
Jennifer Walker

Bob Ruday Servant Leadership Award
Sophia Gullo
Julia Jester
Caeley McMillan
Marissa Montemarano

Bob Ruday Spartan Award
Jenna DelVescio
Claire Emerson
Fallon Fischer
Kohta Hansen
John Iaccarino
James Meslener
Katherina Moua
Sarah Noonan
Emily Sanner
Raju Yadav

Bob Ruday Student Leaders of the Month
Marissa Meissner - April
Haley Tobin - March
Kassandra Ramsdell - February
Julia Jester - December/January
Jennifer Schneible - November
Noah Lei - October
Nathan Legger - September

Leadership and Academic Achievement Award
Justin Bernstein
Julia Calandra
Lily Connolly
Tim Cucci
Marjola Deda
Jenna DelVescio
Sideya Dill
Caroline Dohony
Fallon Fischer
Katherine Graber 
Kohta Hansen
Liz Ho-Sing-Loy
John Iaccarino
Lacey Keene
Andrea Martinez
Caeley McMillan
Rheese McNab
Noah McNair
Ana Mejia
Michelle Mooney
Katherina Moua
Abigail Nelson
Naomi Nogowski
Jessica Ridley
Marcelle Smith
Emma Stange
Amanda Stover
Haley Tobin
Debra Tuberion
Jennifer Walker
Cole Wasson
Raju Yadav 

Faculty Internship Committee, Intern of the Year Award
Carter Haskins

International Programs Office, International Experience Award
Tim Cucci

Office of Undergraduate Research and Inquiry, Researcher of the Year Award
Caitlin Nordheim

Center for Teaching and Learning Leadership Award
Kohta Hansen

Sustainable UT Handprint Award
Washington Castaldi

Sustainable UT Student Handprint Award
Alexandra Marter

Sustainable UT Handprint Award for Outstanding Sustainable Practices by an Organization
The Society for Conservation Biology 

Wellness Award: Outstanding Dedication
Jenna Botelho

Wellness Award: Outstanding Research
Michael Steflovich

Wellness Award: Outstanding Promotion 
Julia Staiano

Resident Assistant of the Year
Angelina Yearwood

Outstanding First-Year Experience Peer Mentors
Tim Cucci (Fall 2018)
Mauricio Jorge Rich Taraschi (Spring 2019) 

Outstanding Mentor Service
Sabreen Khalid

Scholars' Choice Award for SPEAR of the Year
Maredh Lopez Ocasio